Nepriberanie na Vianoce

Ako nepribrať cez Vianoce II: Nenechajte sa prehovoriť k tomu, čo vy nechcete! Ako schudnúť

Minule sme sa pýtali odborníkov na zdravý životný štýl, ako si máme užiť Vianoce bez výčitiek svedomia. Pripomenuli sme si, že Vianoce nie sú o tom, aby ste mysleli na to, čo nesmiete, ale zároveň je potrebné venovať pozornosť vyváženej miere konzumácia a adekvátnemu pohybu. Posilka a TV Dnes sa pozrieme ešte na jeden veľmi citlivá otázka vianočných sviatkov. Ako odmietnuť ponúkané jedlo a neuraziť.

Za seba musím povedať, že mám pomerne šťastie. Nie som ten typ, ktorý by bez príčiny zjedol len tak tabuľku čokolády na posedenie. Na druhej strane viem, že keď mi ju niekto ponúkne, neodmietnem. A to bohužiaľ aj v prípade, že na ponúkanú pochutinu nemám ani koľkokrát extra chuť. Hovorí sa tomu slabá vôľa a stavím sa, že v tom nejdem sama …

Už sa zase (ne) tešíme na Vianoce?

“Ľudia, ktorí sa stretávajú s obezitou, priberajú často o Vianociach veľa kilogramov. Príčinou môže byť to, že nedokážu zvládnuť sami seba alebo podľahnú tlaku okolia, ktoré ich núti k zvýšenej konzumácii kalorických jedál, “hovorí PhDr. Iva Málková, zakladateľka spoločnosti STOB (Stop obezite). A niet sa čo čudovať. Vianočné sviatky väčšinou trávime na návštevách, ktoré sa nám snaží ponúknuť “to najlepšie”, prípadne podobné maškrty pripravujeme v úlohe hostiteľov pre našich hostí. Už samotné varenie a zdobenie zvádza k ochutnávanie. A potom tá chvíľa, keď všetci zasadnú k stolu … A to nehovorím o obľúbenom nátlaku príbuzných v podobe šialených viet:

Varila som to špeciálne pre teba!
Tebe u nás nechutí?
Pekla som celý december tvoje obľúbené koláčiky, musíš všetko ochutnať.
Toto si mal / a vždy rád / a
Tak ochutnaj aspoň kúsok.
Po jednom jedle predsa neztloustneš.
To zase rýchlo vyběháš.
Veď nie si tučná / ý

Ako nepribrať cez Vianoce – Posilkatv

Jedzte čo najpomalšie, venujte pozornosť chuti.

Keď som ešte aktívne předcvičovala, tak túto tému som sa svojimi klientkami na hodinách cvičenia preberala rok čo rok. Akonáhle sa priblížili Vianoce, všetky si cnelo, ako budú musieť zase odolávať nátlaku príbuzných. Chce to mať plán. A že je to úloha hodná vojnového generála, o tom niet pochýb.

Čo funguje? Ak držíte diétu a strážite si kalórie, pripravte na to dopredu všetky zúčastnené. Nehanbite sa za svoje rozhodnutie. Ak si nechcete tohtoročné Vianoce otráviť (a svoje snaženie pokaziť), oznámte všetkým, že nejete nič tučného a oceníte, keď vás nebude nikto nútiť. Naopak môžete ponúknuť vhodné alternatívy pre vaše pohostenie. Mamička a všetci, ktorí vás majú radi, vám iste nakoniec s láskou vyhovie. Len treba im to povedať dopredu a citlivo. Nevystavujte ich zbytočne šoku až v momente, keď pred vás položí plné misy.

“Základom asertívneho správania je otvorenosť komunikácie bez použitia manipulatívnych stratégií a zachovávanie rešpektu a úcty k sebe aj k tým druhým,” hovorí k tomu uznávaná odborníčka na výživu i ľudskú dušu, ktorá je mojím dnešným hosťom. Pred rokmi som viedla hodiny cvičenia práve aj pre klientky STOB a veľmi rada na ten čas spomínam. Raz mi jedna účastníčka kurzu priniesla krabicu koláčiky so slovami: “Som zvyknutá piecť každý rok, ale tento rok chcem naozaj schudnúť, tak si nedám.” Aj toto je možnosť. Ak si nedokážete predstaviť Vianoce bez vanilkou prevoňané kuchyne, upečte ako zvyčajne a potom väčšinu rozdajte. Určite viete o niekom, koho by cukroví potešilo. Osamelá susedka, dcéra / nevesta s malými deťmi, večne hladná cvičiteľka, ktorá sama nič nestíha 🙂

Skúste si pred vianočnými sviatkami dopredu rozmyslieť, čo si povolíte. A hlavne svojim hostiteľom neklamte. Nevyhovárajte sa na žlčník a iné zdravotné problémy. Všetci to väčšinou myslí dobre, ponúka ak opulentné formu občerstvenie, ale my musíme zotrvať na tom, že to myslíme dobre predovšetkým sami so sebou, že my sme sudcovia toho, čo je pre nás dobré, a nikto iný.
Užite si svoje povolené jouly čo najlepšie.

Vianoce nie sú o tom, aby ste mysleli na to, čo nesmiete.
Asertívne odpovede, ktoré radí na vianočné naliehanie svojim klientom PhDr. Iva Málková (naučiť sa dopredu!):

Mami, moc ďakujem, to je od teba milé, že si sa tak snažila, ale ja si to vziať nechcem. Začala som chudnúť a cítim sa skvele.
Nie, ďakujem, je to výborné, veď vidíš, ako to ostatným chutí, ale ja na ďalšie sladkosti nemám chuť a nechcem sa nútiť, to by ti predsa radosť neurobilo.
Navyknutý som si jesť ľahšie stravu a robí mi dobre. Cítim sa od tej doby naozaj lepšie, nechcem si to pokaziť!
Ďakujem, ale vezmem si ovocie, na to mám najväčšiu chuť.
Nie, vďaka, teraz nebudem, je mi lepšie, keď nemám tak plný žalúdok.

“Ak sa máme radi, miera našej sebaúcty je vysoká, nemáme s tým väčšinou ani problém. Stačí jedno až dve NIE, prezentované s úsmevom, “vysvetľuje PhDr. Málková, ktorá už celé roky pomáha chudnúť stovkám žien a mužov. “Ak je pre nás odmietnutie problém, druhá strana to vycíti a vníma naše rozpaky a váhanie len ako ostych a bude naliehať o to viac,” dodáva zo skúsenosti.
Ako sa necítiť vinným, keď sa najete, a ochudobneným, keď sa nenajete?

Naplánujte si vopred, čo av akom množstve budete jesť, aby ste neprekročili svoju dennú energetickú spotrebu.
Našetria si jouly obmedzením príjmu potravy v predchádzajúcich dňoch alebo zvýšenou telesnou aktivitou.
Nechoďte na oslavy vyhladovaní. Zjedzte dopredu niečo malého a zdravého.
Užite si svoje povolené jouly čo najlepšie. Ochutnajte špeciality, nová a neznáma jedla.
Jedzte čo najpomalšie, venujte pozornosť chuti, vôni, vzhľadu jedla.
Ak zjete viac, než ste si povolili, Nezatracujte sa.

Užite si Vianoce všetkými zmyslami

Jedlo, jedlo, jedlo. Keď tak čítam predošlé riadky, mám pocit, že Vianoce sú len o jedle. Ale všetci vieme, že to tak nie je. Nemusíme podľahnúť mániu plných košíkov, napečeného koláčiky a zúfalého počítanie kalórií, ktoré sme do seba doslova vecpali, či už sme chceli, alebo nie.
Užite si Vianoce všetkými zmyslami

Vychutnávajte si Vianoce nielen pomocou chuťových buniek!

Kochajte sa krásnou výzdobou, zapáľte si sviečky, Františka a purpuru … Spolu s Jiřím Suchým si zaspievajte o tom, čo vonia na platni … Pozvite priateľov na prechádzku po meste, doprajte si Svařák alebo inú voňavú lahôdku zo stánku. Bude chutiť svojou výnimočnosťou, atmosférou kúzelných Vianoc. Prečítajte si nejakú knižku, vypočujte hudobné CD, navštívte koncert, zájdite si do kostola alebo len tak do prírody občerstviť dušu rozjímaním.

Prajem vám krásne adventné dni a poďme spoločne snívať o Vianociach bielych …

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s