Ako si vybrať najlepšieho inštruktora

Ako si vybrať najlepšieho inštruktora skupinového cvičenia na svete. Najlepší fitness tréner!

Aký by vlastne mal byť inštruktor cvičenia, aby vás s ním pohyb tešil? Či už sa jedná o aerobik, dnes toľko obľúbenú zumbu, prípadne niektorú z populárnych foriem body and mind (powerjoga, pilates), mal by mať niekoľko zásadných a pre váš dobrý pocit rozhodujúcich vlastností.

Inštruktor rozhodne nie je len človek, ktorý LEN predvádza svojim klientom, ako majú cvičiť. Za naozajstným fitness profesionálom sa skrýva mnoho ďalších profesií – najmä zabávač, spoločník a psychológ. Ak chodíte na jedného inštruktora pravidelne, stane sa z neho zrejme postupom času aj váš přítel.Samozřejmě záleží, na ktorých lekciách sa stretávate. Ak navštevujete napríklad aerobik alebo zumbu, kde sú desiatky ľudí, asi vás vzťah s inštruktorom neovplyvní toľko ako u komornejšie hodiny s niekoľkými málo cvičenci. Aj keď výnimky potvrdzujú pravidlo …

Byť dobrým a obľúbeným inštruktorom nie je ľahké. Okrem patričného vzdelania by mal mať špecifické vlastnosti, vďaka ktorým bude ľuďom prinášať skutočnú pohodu a radosť. Nie každému je to zhora dané, niekto na sebe musí veľa zapracovať, inému sa to napríklad nikdy nepodarí. Dalo by sa povedať, že aj pohybový prejav je u výborných inštruktorov vrodenou vlastnosťou – bez problémov odovzdávajú pokyny telom, rukami, mimikou tváre.
Ako si vybrať najlepšieho inštruktora na svete

Správny inštruktor má rozdávať dobrú náladu

Kedykoľvek niekomu rozprávam o inštruktoroch, spomeniem si na jeden odstrašujúci prípad. Cvičiteľka vošla do telocvične, skoro ani nepozdravil, postavila sa na miesto, urobila “povraz”, aby všetci prítomní mohli obdivovať jej flexibilitu, a celú hodinu bola zahľadená len do seba. Myslíte, že by vás taká lekcie bavila?
Správny inštruktor musí mať rád ľudí a malo by to byť na ňom poznať!

Nie je možné, aby sa na klienta, ktorý mu príde z nejakých dôvodov nesympatický, mračil, prípadne mu to dával nejako najavo. Je jasné, že inštruktor, ktorý vám má prinášať radosť, musí byť tiež tolerantní. A zo začiatku veľa tolerantní. Každému sa hneď nedarí všetko opakovať. A práve pocity z prvej hodiny sú pre vás dôležité v ďalšom snažení.

V tejto súvislosti si spomínam ešte na jednu lekciu cvičenia, ktorú som kedysi navštívila. Je to pár rokov, a napriek tomu ju mám v živej pamäti. Jednalo sa o posilňovanie s malými činkami. Hoci som v tej dobe už sama viedla hodiny, išla som sa pozrieť s kamarátkou do jednej telocvične na populárnej lektorku. Bohužiaľ ten deň bola chorá. A prišiel za ňu záskok. Tak neprofesionálne prístup som snáď nezažila. Telocvičňa bola plná žien, niektoré tu boli po prvýkrát, pretože všetky chceli navštíviť lekciu, o ktoré sa hovorilo v celom okolí. A pre všetkých to zrejme bolo veľké trauma. Nešťastnica, ktorým to moc nešlo, náhradné cvičiteľka hrubo opravovala. Navyše mala nemiestne poznámky. Hoci mne osobne sa žiadny jej “útok” netýkal, dokázala som sa vžiť do pocitov žien, ktoré treba mali aj nadváhu a prišli s odhodlaním to zmeniť. Nikdy jednoducho neviete, koho stretnete. A bolo by škoda sa nechať odradiť, keď napríklad za rohom nájdete najlepšieho inštruktora na svete.
Dobrý inštruktor sa musí zaujímať o všetkých klientov.

Ak si budete pripadať ako piate koleso o vozu, určite to vašej pohode tiež nepridá. V duchu budete závidieť vyvolenému hlúčiku okolo inštruktora na konci lekcie. Dobrý inštruktor sa v hodine nesústredí len na prvý rad, ktorá je bezprostredne pred ním, ale úplne na všetkých ľudí v telocvični. Samozrejme zase záleží, či sa jedná o hodinu aerobiku, zumby (kde sa prakticky nehovorí), alebo cvičenie, kde je priestor pre komunikáciu (a kde cvičiteľ obchádza jednotlivé cvičenca a kontroluje správne prevedenie pohybu).

Náš dnešný hosť, obľúbená inštruktorka Lucia Čadanová, pochádza z Ostravy, kde školí pre aerobikové školu Argent. Ako ona postupuje vo svojich hodinách? “Je ťažké prísť s nejakým receptom na odvedenie hodiny, ktorá by vyhovovala všetkým. Avšak si myslím, že keď idete na lekciu s vierou a odhodlaním, že bude všetko v poriadku, je to základ úspechu. Myšlienka predchádza realizácii, s úsmevom sa vyhrávajú vojny ľahšie. Byť dobrým inštruktorom neznamená predviesť vlastnú exhibíciu, ale neustále pracovať S ľuďmi a PRO ľudí. ”

Pripravte sa na to, že novo prichádzajúceho cvičenca by mal inštruktor stále sledovať očami – nie tak, aby mu to bolo nepríjemné. On skrátka len potrebuje zistiť, či si cvičíte správne a bezpečne.
Kvalitný inštruktor by sa mal tiež neustále vzdelávať.

Pokojne sa ho spýtajte na jeho kvalifikáciu. Správneho inštruktora taký záujem poteší, pretože ak má svoju prácu rád, sám sa vzdeláva, absolvuje rôzne školenia, akcie, mnohokrát aj v zahraničí. Dnes má väčšina inštruktorov svoje internetové stránky. Prezrite si ich a uvidíte, ako sa prezentujú …

“Každý inštruktor by mal mať minimálne Licenciu typu B a aspoň 1x do roka si zájsť na tzv kongres a zúčastniť sa nejakého inšpiratívneho školenia,” upozorňuje na dôležité fakty Lucie Čadanová, ktorá si priviezla pár cien aj zo svetových aerobikových súťaží.
Ako si vybrať najlepšieho inštruktora na svete

Dobrý inštruktor venuje svoju pozornosť každému
Ako spoznám zlého inštruktora?

Prvým znamením je, že sa inštruktor nepredstaví, nespýta sa, či prišiel niekto nový, alebo či má niekto zdravotné problémy. Vôbec nič nepovie o tom, ako bude hodina vyzerať a čo máte robiť, keď nezvládnete niektoré prvky.

Niekedy sú tu aj ďalšie alarmujúce signály. Inštruktor na úrovni by napríklad nikdy nemal ohovárať svojich kolegov pred davom. To je vec, ktorú nie je ťažké dodržať (myslieť si môže čokoľvek).

Vo vzťahu k cvičencom je potom neprípustné, aby na ne adresne pokrikoval a napomínal kvôli zlému prevedení či dokonca surovo trhal ich rukami. Opraviť áno, ale taktne.

Rada pre rodičov: Navštevuje vaše dieťa nejaký športový oddiel? Dohliadnite, aby aj tam sa dodržiavali všetky spomínané zásady. Poznám dievča (dnes vlastne dospelú ženu), ktorá nenávidí svoje meno, pretože tak na ňu ťažko pokrikoval jej tréner a zosmiešňoval ju pred ostatnými. Dodnes neznesie, keď ju tým menom niekto oslovuje, hoci v dobrom …

“Keď sa zamyslím nad školením inštruktorov, dostávajú napríklad u nás v Argento budúci lektori aerobiku priamo celé zoznamy vecí, na ktoré si musí dávať pozor. Veľa často sa stáva, že začínajúci lektori nemajú trpezlivosť s osvojením základných zručností (napr. odpočítavanie hudby, včasná slovné formulácie nadchádzajúcich cvikov), takže sa stane, že lekciu tzv překombinují – vytvorí si zložitú choreografiu, ktorú nie sú schopní plynule odučiť, “vypočítava niektoré začiatočnícke chyby skúsená lektorka Lucie Čadanová. A zdôrazňuje to, čo tu už bolo povedané: “Je nutné si uvedomiť, že inštruktor musí lekciu tvoriť PRE klientov, ktorí si za ňu zaplatili s určitým očakávaním, osobné predvádzanie sa by malo ísť bokom.”

Čím viac budete do cvičenia prenikať, tým výraznejšie si uvedomíte, že aj tu, ako ostatne snáď vo všetkých činnostiach, hrá najväčšiu úlohu ľudský faktor. K čomu vám bude supermoderné fitcentrum, keď sa tam budete cítiť ako piate koleso na voze. Nikto sa na vás neusmeje, slovne nepovzbudí, neporadí.

Prajem vám, nech toho svojho favorita čoskoro nájdete. A ak už ho máte, môžete o ňom napísať do komentárov, nech majú ostatní čitatelia potrebné jednoduchšie hľadanie. Ďakujem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s